Mit értünk rendszerszemléletű családterápián?

 

  • A rendszerszemléletű családterápia a pszichoterápiás eljárások egyik önálló irányzata. A családi, párkapcsolati tényezők középpontba helyezése, a rendszerszemléletű gondolkodás jelenti az alapvető különbséget a hagyományos pszichoterápiás iskolák felfogásához képest.

  • A rendszerszemléletű családterápia módszerével dolgozó szakemberek családokkal, párokkal, esetenként egyénekkel dolgoznak.

  • A rendszerszemléletű terápia során a terapeuta és a gondjaikkal hozzáforduló családok, párok, egyének együtt keresik a megoldást a felvetett problémákra. A terapeuta segít abban, hogy a gondokkal küszködők megtalálják saját erőforrásaikat, és azok okos felhasználásával maguk oldják meg problémáikat. A terapeuta mindeközben tekintettel van a hozzáfordulók autonómiájára és a terápiás munka során tiszteletben tartja egyéni és családi életstratégiájukat. A terapeuta elfogulatlansága és pártatlansága a munka során alapvető követelmény. 

  • A rendszerszemléletű terápia módszerei sokrétűek. A legfontosabb munkaeszköz a terapeuta és a hozzá fordulók között létrejövő, a terapeuta által irányított-strukturált párbeszéd. A terapeuta különféle kérdezési technikákat alkalmaz, használhat metaforákat, tantörténeteket és alkalmazhatja a pszichodráma eszközeit. Figurák segítségével miniatür családfelállításra is sor kerülhet. A terápián résztvevők gyakran kapnak otthon elvégzendő feladatokat.

(Forrás: ÖAS)

Link:

A Magyar Családterápiás Egyesület a családterápiáról